KESİTLER

İyi bir insan ol ama sakın bunu ispatlamak için çaba sarfetme....


 • HAYAT VE İNSAN ÜZERİNE...

  İnsan kimdir? İnsan kelimesi Arapça Ans kökünden gelen insān إنسان "kişi" kelimesinden türemiş bir kelimedir. Anlam olarak insan topluluğu manasındadır. Biz ise kendimizi nasıl ifade ederiz; İnsan, diğer canlılardan ayıran ortak özelliğini Aklını her zaman dile getirendir diyerek söze başlarız. Sizce ne kadar akıllıdır? Tarih boyunca medeniyetin gelişimine katkı sağlamış ve sayısız icatlar ve gelişmelere meydan oluşturmuş olan insanoğlu neden akılsızca hala birbiri ile savaşmakta ve kendisini yok etme yarışı içerisinde olduğu düşünülmesi gereken bir sorudur.

  İnsan olmak üzere yüzlerce kitap yazılmıştır eminim. İlk blog yazımda bu konuya değinerek başlamak istememin ana sebebi; insanlık olmaz ise ruhu saran beden içinde, ne fayda gelir bir tabutluk et kemikte. İnsanoğlunun birbiri ile savaşı daha Habil ve Kamil ile başlamış ve hala süregelmektedir. Tekerrür eden tarih değil insanlıktır aynı zamanda. Gözü doymayan, faşist, doyumsuz, haset ve art niyetle bir başkasının iyiliğini gözetmeksizin hunharca çalıp çırpmaktadır. İnsanlık kaç defa daha ölmesi gerekir? Kaç canı daha var ki... İnsanlık doğmuş ve ölmüştür ve hatta Kabil, kardeşi Habil'i kıskandığından dolayı ona karşı kin ve nefret beslemiş, en sonunda da kardeşini öldürerek insanlığı toprağa gömmemiş midir? İnsan mıdır taklit eden yoksa aklı melekesi olmayan bir hayvan mı? Bizler öğrenmedik mi bir kargadan toprağa gömülmeyi. Oysa en basit bir hayvan, akli melekesi olmayan bir varlık bizlere yol göstericinin vesilesiyle örnek teşkil etmiyor mu?

  Hayatlar kurulur hayatlar üzerine, hayaller birbiri ardına sıralanır. Hayatın kısa ve anıların anlık olduğunu bu telaş içinde öyle unutuyoruz ki sanki hiç ölmeyecek gibi yaşıyoruz bugünümüzü. Oysa bir gece, bir an, bir dakika sonra hatta ve hatta şuan bu cümleyi okurken son nefesimize bir adım daha yaklaşmadığımızı nereden bilebiliriz ki... Şimdi düşün insanoğlu ne yaptın ve ne yapmak istiyorsun? Memnun olmayıp bir şeylere katlanmayı da seçebilirsin ya da kendine yeni yollar içinde bir patika açmak için dikenli yoldaki yaban otları ezmeye de koyulabilirsin. Bu kadar kısa hayat içinde kalp kırmadan, hakka girmeden ve yardımlar içinde bulunarak yol almak varken neden kötü bir patika çizesin ki kendine? Ardında bırakacağın beton bir bina, bir avuç toprak ya da bir kağıt parçası sen mutlu mu edecek? Bunlar için hayatını heba edip asıl ebedi hayatını yok mu sayacaksın? Haset ve kin yapmadan, misafirliğini bilerek edep ve haya içinde geçirmek gerek dünyadaki vaktimizi.

 • İnsanlık

  Sopayla kilime vuranın gayesi, kilimi dövmek değil, tozunu almaktır. Allah sana sıkıntı vermekle tozunu, kirini alır. Niye kederlenirsin?
  "Mevlana"

Eylül Ayı Gezilecek Yerler

 • Balat
 • Sultanahmet
 • Şirinevler
 • Nişantaşı
 • Süleymaniye
 1. Kadıköy
 2. Çengelköy
 3. Kuleli
 4. Eminönü
 5. Ayasofya

Köşem

Ömür bir masal gibidir, ne kadar uzun olduğu değil, ne kadar güzel yaşandığı önemlidir.

Anonim

©  Creator. All rights reserved. Design by HilKüb K.