• Metaverse - Artırılmış Gerçeklik - Unıty

  Merhaba değerli arkadaşlar, sizlere faydalı olabileceğini düşündüğüm, şuan ve ileri dönemlerde artık hayatımızın içinde yer alan artırılmış gerçeklik nedir ve uygulamasını yaparak sizlerin de hayatında kolayca uygulayabileceği bir örnek anlatacağım. 2 blogtan oluşacak olan yazıyı beğenilerinize sunar, sorularınız için iletişim adresi sayfanın alt kısmındadır.

  İçerik

  • Metaverse Nedir?
  • Artırılmış Gerçeklik Nedir?
  • Artırılmış Gerçeklikte Unity & Vuforia
  • Artırılmış Gerçeklik - Augmented Reality APP

  Metaverse Nedir

  Metaverse (Kurgusal Evren), insanların dijital nesnelerle veyahut kendilerinin veya başkalarının dijital temsilleriyle (avatarları ile) etkileşime girebildiği aynı zamanda bir sanal ortamdan diğerine az çok özgürce hareket edilebilen internetin sürükleyici bir sanal gerçeklik versiyonudur.

  Artırılmış Gerçeklik Nedir

  Augmented Reality (AR) olarak bilinen artırılmış gerçeklik; dijital görsel öğeler, ses veya teknoloji aracılığıyla sağlanan diğer duyusal uyaranların kullanımıyla elde edilen gerçek fiziksel dünyanın geliştirilmiş bir versiyonudur. Özellikle mobil bilgi işlem ve iş uygulamalarıyla uğraşan şirketler arasında büyüyen bir trend. Bu kavram kısaca gerçekliğin bilgisayar tarafından değiştirilmesi ve artırılmasıdır.
  Kısacası; Cihazların resim ve objeleri tanıma gücünü kullanarak sanal nesnelerin gerçek görüntüler üzerine bindirilmesine artırılmış gerçeklik diyoruz.

  Artırılmış Gerçeklikte Unıty & Vuforıa

  Artırılmış gerçeklik uygulamanızı yapmanız için gerekli olan iki husustan bahsedeceğim;
  Unity, gerçek dünyayla akıllı bir şekilde etkileşime giren zengin, derinlemesine ilgi çekici artırılmış gerçeklik deneyimleri oluşturmak için güçlü araçlar sağlar.
  Vuforia Engine, Artırılmış Gerçeklik uygulamaları oluşturmak için bir yazılım geliştirme kitidir (SDK). Geliştiriciler, herhangi bir uygulamaya, görüntüleri ve nesneleri tanımasına ve gerçek dünyadaki boşluklarla etkileşime girmesine izin vererek, gelişmiş bilgisayarlı görme işlevselliğini kolayca ekleyebilir.

  Bir sonraki blog yazısında bir örnek ile daha detaylı açıklama yaparak sizlerin de basit bir uygulama yapmanızı sağlayacağım.