TİME DOCTOR

İş takip programı olarak bilinen bu programlar sayesinde personel takibi, iş takibi, proje yönetimi ve zaman takibi gibi şirkette önem taşıyan faktörlerin...
Hayat ve İnsan

İnsan karmaşık bir o kadar da basittir ki aslında, anlamak ve konuşmak üzerine kurmak gerekir hayatları. Kısa kısa insan ve hayat üzerine düşüncelerimizden yansıyanlar.
ANYLOGIC

Simülasyon modelleme, gerçek dünyadaki sorunları güvenli ve verimli bir şekilde çözer. Kolayca doğrulanabilen...


C#

Microsoft Visual Studio, Microsoft tarafından geliştirilen bir tümleşik geliştirme ortamıdır.

 • TAM OLARAK FÜTÜRİZM NEDİR, FÜTÜRİST KİME DENİR?

  Ufuk Tarhan T-İnsan

  Hayatımı dönüştüren en önemli keşfim, kişisel tarihimde altın yaldızlı harflerle yer alan fütürizm; anlamı “gelecek” olan İngilizce “future” kelimesinden geliyor.
  Fütürizm 1900’lerde,Sanayi Çağı başlarında İtalyan sanatçı Filippo Marinetto tarafından kullanılmış. Daha çok protest bir sanat akımı olarak ortaya çıkmış. Hatta bir manifestosu dahi var. (http://goo.gl/AQLoRC) Daha sonraları bugünkü kullanıldığı haline dönüşmüş.
  Fütürizm, gelecekle ilgili bir yaklaşım, bir bakış açısı. Gelecekle ilgili her şeyi Sosyolojik, Ekonomik Psikolojik, Ekolojik, Teknolojik (SEPET diyeyim aklınızda daha kolay kalsın) açıdan irdeleyen, inceleyen bir disiplin. Tıpkı tarih gibi…
  Fütürist: Olumlu Gelecek Tasarımcısı’dır. Geleceğin müdahale edilebilir taraflarını şekillendirerek daha iyi, sürdürebilirlik bir gelecek oluşturabiliriz iddiasıdır.


  Fütürizmin daha detaylı tarifleri, söylemleri, anlamı:

  +Gelecek hakkındaki “Oluşmuş bir gelecek vardır ve biz ona gider ya da onu tahmin ederiz” şeklindeki yaygın ve edilgen algıyı değiştirmeyi hedefleyen bakış açısıdır.
  Geleceğin yapılandırdığımız, yaratabildiğimiz akışkan bir süreç olduğudur.
  +İnsanlık olarak eriştiğimiz bilgi ve teknolojiyi kullanarak muhtelif gelecekler oluşturabileceğini kabul eder ve yaşamın tüm boyutları için alternatif senaryolar ile olumlu gelecek tasarımı yapabileceğini benimser.
  +Daha iyi bir gelecek için multidisipliner yaklaşımla, uzgörülü (uzak,uzmanlıkla,uzlaşmacı), yenilikçi, stratejik ve sürdürülebilir öneriler, vizyon geliştirir.
  +”Gelecek tahmin edilmez,tarih edilir!” felsefesini benimser.
  +Geleceğe katlanmak ya da katılmak değil, onu şekillendirmek üzere bakar.
  +Mottosu: “From Most To the Best-Çoktan İyiye” dir.
  +Hayatın her alanında ve ölçekte kullanılabilen, kullanılması gereken bir araçtır. Askeri, siyasi, dini, politik vb. bir vurgusu, tarafı yoktur.
  Tüm bunların aslında özeti şu: Çok para kazanmayı, çok yemeyi, çok giyinmeyi çözdük, bunları yapabilir hale geldik, ama mutlu değiliz; herkes bunalımda. Herkes bir arayış içinde ve bunun bizi iyi yere götürmeyeceğini görüyoruz. Kurduğumuz düzenekler sürdürülebilir gelmiyor.  Fütürist kimdir ?
  +Kendisi ve tüm insanlık için olumlu, ilerici, yenilikçi vizyon geliştiren
  +Kişi, kurum ve toplumların yararlı, etkin yol haritası oluşturmalarına yardımcı olan
  +İnsanlıktan sorumlu olduğunu bilen
  +Geleceğin seyircisi değil tasarımcısı olması gerektiğinin farkında olan
  +Çağdaşlık sözcüğünün bugünü yaşamakla sınırlı olmadığını gösteren ve davranışlarında bunu yansıtan
  +Geleceği uzgören
  +Dünyayı kendine, kendini dünyaya ait hissedilen
  +Dünyanın örgütlenmesinde yer almak isteyen
  +Geniş kitleleri fütürizm yaklaşımı ile bu bilinç etrafında toplamanın yönderlerinden olan bireydir.  Fütüristlerin, fütürizmin amaçları nedir?

  +İnsanlık için ayrımcılık yapmadan, eşitlikçi, paylaşımcı, medeniyet ve uygarlık geleceğinin olumlu temellerle yapılandırılması ve toplumda bu bilincin yayılması için çeşitli faaliyetlerde bulunan insanları çoğaltmak.
  +Yenilikçi düşününce, buluş ve gelişmeleri sistematik bir şekilde izleyerek, bilgileri toplumun kullanımına açmak. Hatta okullara ilkokuldan başlayarak, tarih dersi gibi “Gelecek Dersi” koydurmak.
  +Geleceğini etkin yapılandırmak isteyen bireylerin, ailelerin, gençlerin şirketlerin ve kurumların gelişim, dönüşüm ve kalkınmasına katkıda bulunmak.
  +Araştırmalar, raporlar, sunumlar, belgeler, tebliğler, duyurular yayınlamak.Geleceği Öngören Kitaplar

 • 1. Futility / Morgan Robertson
 • 2. Earth / David Brin
 • 3. The World Set Free / H.G. Wells
 • 4. Gulliver’in Gezileri / Jonathan Swift
 • 5. Ay’a Yolculuk / Jules Verne
 • 6. Fahrenheit 451 / Ray Bradbury
 • 7. Stand On Zanzibar / John Brunner
 • 8. The Narrative Of Arthur Gordon Pym Of Nantucket / Edgar Allan Poe
 • 9. The Machine Stops / E. M. Forsters

Köşem

"Zaman hiç de göründüğü gibi değildir. Sadece bir yöne doğru hareket etmez ve gelecek, geçmişle aynı zamanda mevcuttur."

Albert Einstein

©  Creator. All rights reserved. Design by HilKüb K.