KESİTLER

Üniversite sorgulamayı öğreten bir yer...


 • Üniversiteden Hayata 1.0

  Hayat, zaman kavramı içinde ömrümüzü tükettiğimiz, anların uc uca eklenmesinin bir bütünüdür. Doğumdan ölüme kadar olaylar örgüsü biçimde aslında 4 ana başlıkta geçer ömrümüz.

  1. Okul Öncesi (0-6 Yaş)
  2. Okul Dönemi (7-23 Yaş)
  3. İş Hayatı (24-63 Yaş)
  4. Emeklilik Dönemi

  Hayat eğitimler ile doludur. Her öğreti bizi bir sonraki adıma hazırlamaktadır. Doğduğumuzdan andan itibaren kendimizi dünyanın şartlarına ayak uydurmaya şartlarız. İlkokul 1.sınıfta okumayı bilmelisin. 2.sınıfta 4 işlem yapmanı beklerler. Eğer yapamazsan bulunduğun şartlara ayak uyduramamış ve başarısız olarak nitelendirilirsin. Ama kimse demez ki 1. sınıfta yüzmeyi 2. sınıfta enstrüman çalmayı bilmelisin. Eğer bunları bilemez isen seni başarısız olarak nitelendirmezler. Okumak ve sayısal işlem yapmak temel ihtiyaç olarak görülür. Toplum içindeki herkes tarafından kabul edilen bu yargılar ömrümüz boyunca bizi takip eder. Ömrümüzün yarısını bir meslek edinme uğruna heba ettiğiniz şu yüzyılda mezun olup becerilerinizi kullanmak için beklerken kaçta kaçınız öğrendiklerini verimli bir şekilde kullanmaktadır.

  Hayata kendimizi hazırlarken üniversitede sadece derse girerek mühendis, öğretmen veya bir mimar olacağımızı düşünüyorsak yanılıyoruz. Çünkü derse girerek sadece formülleri öğrenip sınavlarda yüksek notlar ile mezun olmanın önünü açabilirsiniz. Hayat ise derste öğretilenlerin aksine ne soruyu size yazılı bir biçimde sunacak ne de formül kağıdını sorunun yanında verecek. Hayatın içinde yaşarken soruyu siz ortaya çıkarıp uygun çözüm yolunu da siz sunmalısınız. Üniversitede öğrendiklerimizi eğer hayat ile pekiştiremez isek sadece sınavdan yüksek not alarak mezun olup yüksek bir ortalamaya sahip olmak istiyorsak bir kez daha düşünmeliyiz.

  Üniversite,farklı türde fikir yapısında sahip olan insanların aynı ortamı aynı amaç(meslek) uğruna paylaştığı yerdir. Farklı düşüncelere saygı duymaya ve basma kalıplığınıza esneklik kazanmasını sağlar. Bireyin garanti bir mesleği! sadece derse girerek diplomasını aldığında yapacağını düşünmesi yanlış değil ama eksik bir düşüncedir. Üniversite sizi iş hayatınızının yanında aslında doğru soru sormaya ve hayata hazırlayan yerdir.

 • Eğitim Şart

  Hiç kimseye bir şey öğretemezsiniz, yapabileceğiniz tek şey içlerindeki öğrenme isteğini keşfetmelerine yardım etmektir.
  "Galileo Galilei"

Okunması Gereken Kitaplar

 • 1984
 • Hayvan Çiftliği
 • Simyacı
 • MOMO
 • Küçük Prens
 1. Hayatın Anlamı
 2. Sefiller
 3. Satranç
 4. Huzursuzluk
 5. Uçurtma Avcısı

Köşem

Kişi her gün yeni eksiklerini bulup ortaya çıkarabiliyorsa ve her ay ustalaştığı konuları aklında tutabiliyorsa, onda öğrenme tutkusu vardır diyebiliriz.

Confucius

©  Creator. All rights reserved. Design by HilKüb K.