TİME DOCTOR

İş takip programı olarak bilinen bu programlar sayesinde personel takibi, iş takibi, proje yönetimi ve zaman takibi gibi şirkette önem taşıyan faktörlerin...Hayat ve İnsan

İnsan karmaşık bir o kadar da basittir ki aslında, anlamak ve konuşmak üzerine kurmak gerekir hayatları. Kısa kısa insan ve hayat üzerine düşüncelerimizden yansıyanlar.
ANYLOGIC

Simülasyon modelleme, gerçek dünyadaki sorunları güvenli ve verimli bir şekilde çözer. Kolayca doğrulanabilen...


C#

Microsoft Visual Studio, Microsoft tarafından geliştirilen bir tümleşik geliştirme ortamıdır.

 • Aksa Enerji (AKSEN) Hisse Analizi


  Hedef Şirketin İncelenmesi

  Şirketin organizasyonu ve faaliyet konusu 2022/06 dönemine ait finansal tablolarından alınmış aşağıdaki özette yazılmıştır.
  1997 yılında kurulan Aksa Enerji, bir Kazancı Holding iştirakidir. Temelleri 1950’li yıllarda atılan Kazancı Holding, bugün, dört kıtada üretim yapan, 8.500’ü aşan çalışanıyla 22 ülkede faaliyet gösteren ve 173 ülkeye ihracat yapan küresel bir güçtür.
  Kazancı Holding, her biri sektöründe öncü konumda bulunan iştirakleri aracılığıyla, enerji üretimi, elektrik dağıtımı ve satışı, doğal gaz dağıtımı, jeneratör üretimi ve satışı ile enerji sektörünün lider gruplarından biridir. Grup, enerjinin yanı sıra tarım ve turizm alanlarındaki faaliyetleri ile de öncü ve örnek rol üstlenmektedir. 3 kıtada 6 ülkedeki faaliyetleriyle halka açık en büyük serbest elektrik üreticisi olan Aksa Enerji Üretim A.Ş. (Aksa Enerji veya Şirket), projelendirmeden satın alma, inşaat ve montaja kadar tüm santral kurulum işlemlerini yetkin teknik ekipleriyle kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir. Şirket, bugüne kadar kömür, akaryakıt, biyogaz, doğal gaz, rüzgâr ve hidroelektrik gibi çeşitli enerji kaynaklarını kullanarak 30’dan fazla enerji santrali inşa etmiş ve işletmiştir. Bu konudaki deneyimini acil enerji ihtiyacı içindeki ülkelerde santral kurulumlarıyla yurt dışına taşıyan Aksa Enerji, ülkelerin enerji ihtiyaçlarına garantili satış anlaşmalarıyla hızlı ve güvenilir çözümler sunmaktadır.
  Türkiye’de Antalya’da ve Şanlıurfa’da sırasıyla 900 MW ve 147 MW kurulu güce sahip doğal gaz kombine çevrim elektrik santrallerini, Bolu’da ise 270 MW termik santralini elektrik üretim portföyünde bulunduran Aksa Enerji’nin ayrıca KKTC’de 153 MW kurulu güce sahip akaryakıt santrali bulunmaktadır. KKTC’den sonra yurt dışında büyümeyi hedef edinen Aksa Enerji, globalleşme yolundaki ilk adımını 2015 yılında atmıştır. Verimlilik ve sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımını yurt dışına taşımak için harekete geçen Aksa Enerji’nin ilk hedefi Afrika olmuş; Şirket, Gana (370 MW), Madagaskar (66 MW) ve Mali (60 MW)’de çok kısa sürelerde kurduğu ve devreye aldığı enerji santralleri ile Afrika pazarına açılmıştır. Garantili enerji satış sözleşmeleri ile Afrika’daki varlığını pekiştiren Aksa Enerji, acil enerji ihtiyacı olan tüm coğrafyalarda yeni yatırım projelerini yakından takip ederek global hizmet ağını daha da genişletmeyi hedeflemektedir. Coğrafi çeşitlendirme stratejisi kapsamında Özbekistan’ın başkenti Taşkent ve Buhara’da toplam740 MW kurulu güce sahip olacak doğal gaz santrallerinin de devreye alınmasıyla 2022 yılı ilk çeyreği itibarıyla Aksa Enerji’nin kurulu gücü 2.706 MW’a yükselmiştir.
  Şirketin satışları istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Aşağıdaki grafikte üçer aylık satış miktarları verilmiştir. Satışlar özellikle son 4 çeyrekte (2022/06, 2022/03, 2021/12, 2021/09) önemli bir sıçrama yapmıştır. Bu artışı yeni kurulan tesis yatırımları ile kapasite artışıyla, döviz kazancı ve kurlarındaki artışla ilişkilendirmek mümkündür.

  Çizelge 1: Şirketin çeyreklik dönemlere göre satışları ve maliyetleri


  gelir
  gelir

  Artan satışların yanında şirketin esas faaliyet kâr oranı ve net dönem kâr oranının da geçmişe nazaran istikrarlı hale geldiğini ve hafif artış eğilimi içinde olduğunu görmekteyiz. Esas faaliyet karı 2018/03 itibariyle %15 civarında gezmektedir.  Çizelge 2: Şirketin çeyreklik dönemlere göre kar marjları


  gelir
  gelir

  FAVÖK ve brüt karının son 20 çeyrektir düzenli artışın yanında çeyreklik bazda marjlara baktığımızda brüt kar marjının ortalama %16,50 olduğunu ve FAVÖK marj ortalamasının %21,70 olduğu gözükmektedir. Son bilanço döneminde (2022/06) bu ortalamaların altında olduğu gözlenmektedir.  Çizelge 3: Şirketin çeyreklik dönemlere göre karları ve marjları


  gelir
  gelir

  FAVÖK ve brüt karının son 20 çeyrektir düzenli artışın yanında çeyreklik bazda marjlara baktığımızda brüt kar marjının ortalama %16,50 olduğunu ve FAVÖK marj ortalamasının %21,70 olduğu gözükmektedir. Son bilanço döneminde (2022/06) bu ortalamaların altında olduğu gözlenmektedir.  Şirket Değerleme (Discount Cash Flow)

  İndirgenmiş Nakit Akımlarına Göre Şirket Değerleme
  Aksa Enerji’nin
  Serbest Nakit Akımlarının Öngörülmesi
  Serbest nakit akımları aşağıdaki gibi hesaplanmaktadır.
  + Faaliyet Karı
  - Vergi
  + Amortisman ve itfa giderleri
  - Sermaye Harcamaları
  - Net İşletme Sermayesi Değişimi Artış / (Azalış)
  = Serbest Nakit Akımı

  Serbest nakit akımlarını öngörmek için öncelikle şirketin önceki dönemlerdeki satış performansı, faaliyet giderlerinin etkisi, sermaye harcamaları ve işletme sermayesi yönetiminin ortaya konması gerekmektedir. Daha sonra gelecekteki performans tahmini yapılmalıdır.
  Bu çalışmada her bir dönem Temmuz-Haziran arasını kapsayan 12 ayı temsil etmektedir. Şirkete ait en güncel finansal tablolar 2022/06 dönemine aittir. Son dört yıla ait verilerin yıllıklandırılmış rakamları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

  Tablo 1: Şirketin önceki dört dönem için performansı


  Tabloyu incelediğimizde satışlardaki büyümenin enflasyonun üstünde olduğu gözlenmektedir Satışlar dışında kalan diğer kalemleri satışlara oranladığımızda tabloda hesapladığımız oranlara ulaşmaktayız ve bu oranların ortalaması ise bize gelecek beklentilerimizdeki tahminlerimizi yapmamızı sağlamaktadır.


  Tablo 3: Ağırlık Ortalama sermaye maliyeti (AOSM)


  Tablo 4: Şirketin ileriye dönük beş dönem için performans tahminleri ve serbest nakit akışları

  Tablo 4’te de görüldüğü gibi hedef şirketimizin geleceğe yönelik beş dönemlik satış tahminleri yapılarak önceki dört dönemin ortalaması oranına yakın değerlerde şirketin faaliyet raporundaki yatırımları göz önüne alınarak geleceğe yönelik tahminleri görmekteyiz bu tahminlerin sonucu serbest nakit akışı hesaplanmaktadır bulunan serbest nakit akışlarını Tablo 3’teki AOSM oranlarına göre günümüze indirgeyerek indirgenmiş nakit akışlarını bulabiliriz.  Piyasa değerinin hesaplanması

  Hedef şirketimizin en son aşaması olarak bulunan indirgenmiş devam eden değer ve serbest nakit akışları toplanarak net borç pozisyonu bu değerden çıkarılır bunun yanında azınlık paylarının da çıkarılmasıyla özsermaye piyasa değerine ulaşmaktayız bulunan bu değerin ödenmiş sermayeye bölünmesi yani hisse sayısına bölünmesiyle birim tahmini hisse değerine ulaşmaktayız.

  AKSA Enerji borsa koduyla AKSEN 31/08/2022 tarihi itibariyle güncel kapanış fiyatı 28,48 TL olup bulduğumuz hedef fiyatına oranla %76 getiri potansiyeli bulunmaktadır.

Eylül Ayı Portfolyo

 • AKSEN
 • YKSLN
 • VESBE
 • LOGO
 • ALARK

Köşem

Yapılan bu değerleme tatbikî de tek başına yeterli değildir bunun yanında geleceğe yönelik çarpan oranlarına göre değerleme ve diğer değerleme yöntemlerine göre de hesaplanmalı ve değerlemeler arasındaki farka bakılmalıdır bu çalışma ve hedef fiyat kesinlikle yatırım tavsiyesi olmayıp bireysel tahmin ve değerlemelere dayanmaktadır.

Hüseyin KONUR
YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece yer alan bilgilere burada dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor/e-posta içerisinde yer alan değerlendirmeler Hüseyin Konur tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir ve hiçbir şekilde alış veya satış yapılması yönünde yönlendirme olarak değerlendirilmemelidir. Hüseyin Konur, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit etmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk okuyucuların kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Hüseyin Konur hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Burada yer alan bilgiler sermaye piyasası aracına yönelik bir yatırım tavsiyesi, alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; yetkili kuruluşlar tarafından imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Buradaki içeriğin hiçbir bölümü Hüseyin Konur’un yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, hiçbir şekil ve ortamda yayınlanamaz, alıntı yapılamaz ve kullanılamaz.

©  Creator. All rights reserved. Design by Topraksuyu 2022